Kapstaden korad till världens bästa stad 2025

Sydafrika

Kapstaden korad till världens bästa stad 2025

2025-02-15

När det kommer till destinationer som förenar storslagen natur, pulserande stadsliv och en rik historia, är Kapstaden i en klass för sig. Vi är med andra ord inte förvånade över att den sydafrikanska metropolen just utnämnts till världens bästa stad.

Det är i årets upplaga av stadsbibeln Time Outs lista över världens bästa städer som Kapstaden klättrat till förstaplatsen, efter att ha landat på en hedervärd andraplats 2024.

Med sin eklektiska mix av mat, kultur och spektakulära landskap knep Kapstaden topplaceringen bland 50 städer världen över, och slog ut tuffa konkurrenter som Bangkok, New York, Melbourne och London som var de direkt efterföljande städerna.

Foto: The Pot Luck Club & Gallery.

Vad gör Kapstaden till världens bästa stad?

“Var annars kan du spana in en koloni med sydafrikanska pingviner, smaka på viner i världsklass, sträcka ut dig på kritvita Blå Flagg-stränder, bestiga en ikonisk bergsplatå och svepas med i ett nattliv som aldrig verkar tappa tempo – allt inom loppet av en dag?” frågar sig Time Out i sin hyllning av staden.

Kapstaden är mer än en snygg kuliss. Dess historia är närvarande i varje hörn – från Robben Island till District Six Museum. Här kan besökare både få ny kunskap och minnesvärda upplevelser utan att tömma hela reskassan.

Kalk Bay. Foto: Arno Smit.

I stadsdelar som färgglada Kalk Bay och East City, där kulinariska och konstnärliga uttryck frodas, blir det tydligt hur Kapstaden smidigt rör sig mellan dåtid och nutid. För naturälskaren är dramatiska Cape Point Nature Reserve ett måste. Det är det att köra otroligt fina Garden Route också.

Time Outs egen matmarknad, lämpligt döpt Time Out Market, nämns förstås också som ett ställe där Kapstaden samlar ett axplock av utmärkta restauranger under ett tak. Marknaden är populär bland såväl lokalbor som turister på jakt efter gastronomiska upplevelser, oavsett om det rör moderna tolkningar av traditionell sydafrikansk mat eller innovativa, internationellt inspirerade rätter.

Garden Route. Foto: Nabeel Laher.

Hur listan togs fram

Time Outs ranking bygger på en undersökning med över 18 500 storstadsinvånare och insikter från 100 globala experter. Städerna bedömdes utifrån 44 faktorer så som livskvalitet, prisvärdhet, kultur, nattliv och stämning.

Kapstaden stack ut – 82 procent av invånarna beskrev den som “vacker” och 97 procent sa att den gör dem lyckliga.

Den globala konkurrensen

Bangkok kniper andraplatsen med sin oemotståndliga matkultur och färgsprakande stadsbild. Medan New York, fjolårets vinnare, landar på tredje plats – fortfarande världens mest energiska stad enligt sina invånare.

New York. Foto: Ben Duchac.

Melbourne fortsätter briljera som Australiens kulturhuvudstad, och London behåller sin position i topp fem tack vare den ständigt pulserande dynamiken och känslan av hela världen på en plats.

Annat i topp tio som sticker ut är…

• Nummer 6: New Orleans, USA – Jazz, kreolsk mat och Mardi Gras-magi
• Nummer 7: Mexico City, Mexiko – Konst, arkitektur och gatumat i världsklass
• Nummer 8: Porto, Portugal – Historiska gränder och portvin
• Nummer 9: Shanghai, Kina – Tradition och innovation i perfekt balans
• Nummer 10: Köpenhamn, Danmark – Hållbarhet, cykelvänlighet och nordisk design

Bland de afrikanska städerna på Time Outs lista återfinns även Marrakech (32) och Lagos (41), men Accra i Ghana som på sistone fått mycket uppmärksamhet lyckades inte ta sig in på årets lista. Ingen annan sydafrikansk stad tog sig heller in i topp 50, vilket gör Kapstaden till kontinentens självklara representant 2025.

Time Out: Världens 50 bästa städer 2025

1. Kapstaden, Sydafrika
2. Bangkok, Thailand
3. New York, USA
4. Melbourne, Australien
5. London, England
6. New Orleans, USA
7. Mexico City, Mexiko
8. Porto, Portugal
9. Shanghai, Kina
10. Köpenhamn, Danmark

11. Chicago, USA
12. Lissabon, Portugal
13. Edinburgh, Skottland
14. Hongkong, Kina
15. Sydney, Australien
16. Amsterdam, Nederländerna
17- Barcelona, ​​Spanien
18. Sevilla, Spanien
19. Paris, Frankrike
20. Medellín, Colombia

21. Hanoi, Vietnam
22. Madrid, Spanien
23. Berlin, Tyskland
24. Dubai, Förenade Arabemiraten
25. Singapore
26. Rio de Janeiro, Brasilien
27. Peking, Kina
28. Chiang Mai, Thailand
29. Jakarta, Indonesien
30. Wien, Österrike

31. Tokyo, Japan
32. Marrakech, Marocko
33. Perth, Australien
34. Brighton, England
35. Prag, Tjeckien
36. Glasgow, Skottland
37. Brisbane, Australien
38. Marseille, Frankrike
39. Budapest, Ungern
40. Los Angeles, USA

41. Lagos, Nigeria
42. Seoul, Sydkorea
43. Valencia, Spanien
44. Montreal, Kanada
45. Bilbao, Spanien
46. Abu Dhabi, Förenade Arabemiraten
47. Belfast, Nordirland
48. Bristol, England
49. Mumbai, Indien
50. Warszawa, Polen

Boulder Beach i Kapstaden. Foto: Austin Distel.

Mer reseinspiration från Sydafrika

RES favoriter i Kapstaden: 96 handplockade tips

6 av Kapstadens coolaste hotell

Möt matkreatörerna i Kapstaden

Mer från RES

Varför Macau förtjänar en plats i din reseplanering för Asien
Macau är ingen destination som försöker vara något det inte är. Det är en stad där portugisisk kolonialtid möter kantonesisk kultur, där antika tempel står några kvarter från världens mest spektakulära kasinoresorts, och där gatumaten håller en standard som fått internationellt erkännande. Många resenärer förbiser Macau till förmån för Hongkong eller Tokyo, men det är
Cykla på Irlands vildaste ö – upptäck Inis Mór på två hjul
Följ med Hanna till Inis Mór, den största av Aranöarna utanför Irlands dramatiska västkust – en plats där vilda klippor, hav och uråldrig historia möts. Här finns inga stora vägar och ön är lagom stor för att upptäckas på cykel. Hanna trampar fram genom det spektakulära landskapet och besöker några av Inis Mórs mest fascinerande
Resan börjar i sökrutan men AI håller på att ta över
Det första steget på en resa är ofta förvånansvärt litet. Ett ortsnamn skrivs in, några hotell öppnas i nya flikar och en karta börjar fyllas med markeringar. Den ritualen är inte borta, men den utmanas av AI-tjänster som kan ta emot ett helt residé i en enda fråga och lämna tillbaka ett förslag som redan
På vandring i Tadzjikistan – långt från turiststråken
Tadzjikistan är kanske inte det första landet som dyker upp när svenskar planerar nästa vandringsresa. Men för Lars Dahmén blev det den perfekta kombinationen av höga berg, okända trakter och ännu ett land att lägga till på listan. Tillsammans med sju gamla kompisar gav han sig iväg till Centralasien – och kunde konstatera att både
Slakthusområdet i Stockholm en av världens coolaste stadsdelar
När storstadsbibeln Time Out listar världens 40 coolaste stadsdelar 2026 landar Slakthusområdet i Stockholm på plats 15. Varje år låter Time Out sitt globala nätverk av lokala redaktörer och skribenter nominera stadsdelar som är särskilt intressanta just nu. Därefter bedöms de utifrån bland annat mat och dryck, nattliv, lokala verksamheter, livskvalitet och lokalsamhälle. På årets
Hotellrecension: The Fifth Avenue Hotel i New York City
Bakom en drygt hundra år gammal fasad på Manhattans Fifth Avenue har svenske Martin Brudnizki gått loss med siden, sammet, konst och färg. Men på The Fifth Avenue Hotel är det inte minst servicen som sticker ut, och gör enorma New York mer tillgängligt än någonsin. Ovanpå det serveras mat och dryck värda resan i
Recension: Elsa Bistro i London
På Charlotte Street i Fitzrovia möts Frankrike och Tyskland på brittisk mark. Bistro Elsa hämtar inspiration från Alsace, men under Holly Hayes ledning är det framför allt årstiden som bestämmer vad som landar på tallrikarna. Resultatet är ett modernt bistrokök där enskilda råvaror till stor (för)del får tala för sig själva. Menyn på Elsa kräver
Recension: Afternoon Cheese på Covent Garden Hotel i London
Scones, macaron, éclair… Vid första anblick ser kakfatet på Covent Garden Hotel ut ungefär som väntat när man beställer afternoon tea. Men på Brasserie Max är det sju brittiska ostar som stjäl showen. Den brittiska traditionen med afternoon tea har en tämligen väletablerad ordning. Först äter man små smörgåsar. Därefter scones med ”clotted cream” och


Copyright © 2026 RES Travel Magazine Sweden AB, c/o Nils Norberg, Lövängsgatan 3, 11544 Stockholm.