Liten butik i byn Praiano med egenproducerad, ekologisk limoncello och goda citron- och apelsinmarmelader.
Via G Capriglione 24, Praiano
ilgustodellacosta.it
Il Gusto Della Costa Sas
Amalfikusten
20 aug. 2020
Liten butik i byn Praiano med egenproducerad, ekologisk limoncello och goda citron- och apelsinmarmelader.
Via G Capriglione 24, Praiano
ilgustodellacosta.it
Webbplats
https://www.ilgustodellacosta.it/Via Gennaro Capriglione, 24, Praiano
+39 089 813048
Franska hotellkedjan Accors mest exklusiva varumärke, Raffles Hotels & Resorts, fortsätter sin europeiska expansion – och inviger adress vid Comosjön.
Från Turin i norr till Sicilien i söder – via Milano, Florens, Rom och Messina. Ett nytt nattåg rullar snart genom Italien och det har fått namnet Sicilia Express.
Det har blivit möjligt att lite lättare upptäcka mer av både norra och södra Italien. Från och med maj 2025 lanseras en ny charterlinje med direktflyg till Kalabrien – och redan i vinter hägrar Ligurien och Comosjön.
Dolomiterna är böljande alpängar och kaxiga berg. RES tar vandringsskorna och linbanan till världsarvet där Italien möter Österrike, och naturromantik uppstår.
Var i världen kostar det minst med femstjärniga bekvämligheter? Enligt en ny undersökning är det i – Thailand. Här finns turistorter där det kostar knappt 1 300 kronor för att checka in på ett lyxhotell.
Ingen plats utmed Franska rivieran är så synonym med hedonism, glitter och glamour som St Tropez. Det här är sex tips på boende och krogar du inte bör missa.
I sommar öppnar drottning Elizabeth II:s favoritresidens – Balmoral Castle i de skotska högländerna – för allmänheten. Det är andra gången sedan 1800-talet som det sker.
Triss i återinvigningar med sjöutsikt, stadspuls och lockande stilkrockar. Det väntar i Stockholm sommaren 2025 när tre hotell i Scandics regi – Alvik, Sjöfartshotellet och Malmen – återöppnar efter omfattande renoveringar.
Den 14 juni säger det plask! Då invigs Stockholms allra första kajbad, Marieviksbadet, i den framväxande stadsdelen Marievik precis söder om Hornstull.
Svenskar i södra Sverige kan snart resa enklare till Vietnam. I december öppnar en ny direktlinje från Köpenhamn Kastrup till det sydostasiatiska landets största metropol, Ho Chi Minh-staden.
Har du någonsin undrat över vad som händer med din resväska efter att du lämnat den ifrån dig på flygplatsen – och vad som händer med den om den inte hämtas? RES har svaren.
I mellersta Portugal har vackra, bortglömda stenbyar fått färsk energi efter att medvetna små hotell flyttat in.