Porslinet är simpelt, ovanför bröstpanelen i trä pryds väggarna av en brokig samling tavlor och stämningen är långt ifrån högtravande. Diskussioner förs gärna över bordsgränserna och personalen gör inget för att dölja sitt skämtsamma käbbel inför gästerna. 1963 lämnade Nello Bartarelli och Oliviero Carrai arbetet som lantbrukare för att starta trattorian som i dag sköts av de tre barnen. La Casalinga betyder ”hemmafrun” och rätterna på menyn skulle lika gärna kunna ställas på bordet i ett toskanskt hem, och det vore synd att inte frossa i en komplett italiensk måltid bestående av antipasto, primo, secondo och en dolce som avslutning. La Casalinga är populär för såväl lunch som middag så boka i god tid.

Trattoria La Casalinga
Florens
14 mars 2019
Om
Kontaktinformation
Webbplats
http://www.trattorialacasalinga.it/Via dei Michelozzi, 9/R, Firenze
+39 055 218624
måndag: 12:00–14:30, 19:00–22:00
tisdag: 12:00–14:30, 19:00–22:00
onsdag: 12:00–14:30, 19:00–22:00
torsdag: 12:00–14:30, 19:00–22:00
fredag: 12:00–14:30, 19:00–22:00
lördag: 12:00–14:30, 19:00–22:00
söndag: Stängt
Läge
Annat du kanske gillar från Florens
Annat du kanske gillar från Florens
Florens är skönheten som aldrig bleknar. RES listar fem nya favoriter bortom det mest förutsägbara – från ett nyöppnat lyxhotell till en trattoria vars cheesecake blivit så populär att den pratas om i tv-serier.
- Foto: Tuscany Now.Handplockade tips Fem (nya!) favoriter i Florens Fem (nya!) favoriter i Florens
En tripp till Florens när det blivit varmt är alltid en god idé! RES for till Toscanas huvudstad och gick på upptäcktsfärd bortom renässansklassikerna.
- Hotell Calimala – nytt hotell med takhäng i Florens Calimala – nytt hotell med takhäng i Florens
Florens har fått en ny anledning att boka in ett besök – nyöppnade boutiquehotellet Hotel Calimala. Att sova är de sista man vill i detta gamla palats – här hittar man stadens hetaste takterrass med såväl bar som restaurang.
- Tips Miniguide: Florens Miniguide: Florens
Åsa Johansson är bosatt i Florens och arbetar som frilansjournalist med fokus på mat, vin och resor. Hon förmedlar även sin kärlek till de italienska vinerna, råvarorna och människorna i den nystartade podcasten Italienpodden.se.
Mer från res
Mer från res
- Foto: Giuseppe Mondì.Handplockade tips 5 tips: Hett just nu i Florens 5 tips: Hett just nu i Florens
Florens är skönheten som aldrig bleknar. RES listar fem nya favoriter bortom det mest förutsägbara – från ett nyöppnat lyxhotell till en trattoria vars cheesecake blivit så populär att den pratas om i tv-serier.
- Alchemist i Köpenhamn. Foto: Claes Bech Poulsen.Tips Fyra krogar i Köpenhamn rankas som bäst i världen Fyra krogar i Köpenhamn rankas som bäst i världen
Köpenhamn befäster sin position som en av världens främsta gastronomistäder – med hela fyra restauranger på årets World’s 50 Best Restaurants-lista.
- Foto: Dan Gold.Tips Här är det dyrast med Uber från flygplatsen Här är det dyrast med Uber från flygplatsen
Att boka en Uber från flygplatsen kan vara smidigt och snabbt. Men också kostsamt! RES listar destinationerna där resan till stadens hjärta kräver mest av reskassan – och där den är mest kostnadseffektiv.
- Foto: Jean Carlos.Tips Rio de Janeiro: Världens bästa stad för vandringar Rio de Janeiro: Världens bästa stad för vandringar
Copacabana, karneval och Kristusstatyn – brasilianska Rio de Janeiro har många dragplåster. En ny analys lyfter ännu ett: det är världens bästa stad för att ge sig ut på vandringar.
- Foto: Skärgårdshotellet Hönö.Handplockade tips Skärgårdskänsla: 8 härliga hotell i Sverige Skärgårdskänsla: 8 härliga hotell i Sverige
Planerar du en staycation i sommar? RES tipsar om åtta drömmiga hotell på öar och nära vattnet som vi gärna bor på i sommar.
- Foto: Antonio Araujo.Tips Städerna med världens mest prisvärda lyxhotell Städerna med världens mest prisvärda lyxhotell
Var i världen kostar det minst med femstjärniga bekvämligheter? Enligt en ny undersökning är det i – Thailand. Här finns turistorter där det kostar knappt 1 300 kronor för att checka in på ett lyxhotell.
- Foto: Arev St Tropez.Handplockade tips 6 sommartips i St Tropez 6 sommartips i St Tropez
Ingen plats utmed Franska rivieran är så synonym med hedonism, glitter och glamour som St Tropez. Det här är sex tips på boende och krogar du inte bör missa.
- Foto: Ze Paulo Gasparotto.Tips Sommaröppet på brittiska kungahusets skotska slott Sommaröppet på brittiska kungahusets skotska slott
I sommar öppnar drottning Elizabeth II:s favoritresidens – Balmoral Castle i de skotska högländerna – för allmänheten. Det är andra gången sedan 1800-talet som det sker.