Världens lyxigaste resa? Ja, det påstår i alla fall resebyrån UrbanNomads att de står bakom. Och med ett pris på 2 miljoner dollar har deförhoppningsvis rätt. Urban Nomads heter resebyrån som specialiserar sig på paketresor somblandar lyx med äventyr. Nu har man slagit på stort och lanserat någotman kallar för the Most Luxurious Trip in the world.
Med siktet på Mongoliet sker mellanlandning i Peking ochpresidentsviten på Park Hyatt. En avstickare på ett par dagar tillkinesiska muren och övernattning i privat lyxvilla designad avarkitekten Kengo Kuma tar vid innan man hoppar på det privatajetplanet. En privat kock och en butler sällskapar till västraMongoliet.
Sedan börjar äventyret – expeditioner uppe på hästryggen,ackompanjerad av inte vilken guide som helst – nej, det är prisbelöntafilmskapare bekanta med området som följer med på färden. Efteråt ärdet dags att jaga örn tillsammans med Mongoliets främsta örnjägare. Detär inte direkt några tält man bor i under färden utan de finaste,coolaste designhotellen som går att hitta, mitt ute i ingenstans, iMongoliet.
urbanenomads.com

Världens lyxigaste resa går till Mongoliet
21 aug. 2009
Mer från RES
Mer från RES
- Foto: Guillaume Marques.Nyhet Nya regler: Så påverkas din resa till Bali Nya regler: Så påverkas din resa till Bali
Balis stränder, tempel och tropiska drömlandskap lockar miljoner resenärer varje år – vilket också ökar trycket på både kultur och natur. Här är vad du behöver veta om de nya regelverken inför nästa resa.
- Foto: Press.Nyhet Maryhill Estate tar plats på It List 2025 Maryhill Estate tar plats på It List 2025
Bara tre nordiska hotell lyckades kvala in på Topp 100 när resetidningen Travel + Leisure offentliggjorde den prestigefyllda listan – och den skånska debutanten är ett av dem.
- Foto: Getty.Nyhet Ny selfiezon intill Sagrada Família i Barcelona Ny selfiezon intill Sagrada Família i Barcelona
Det har blivit ett välkänt fenomen: fina selfies vid kända sevärdheter vs. hur det i verkligheten ser ut med trängsel och trafik. Nu har Barcelonas stadsfullmäktige beslutat att skapa en särskild zon intill stadens mest ikoniska landmärke.
- I dag, den 22 april 2025, är det 70 år sedan semesterformen chartern föddes. Foto: VingReportage Chartern fyller 70 år – och är hetare än någonsin Chartern fyller 70 år – och är hetare än någonsin
Den 22 april 1955 lyfte ett flyg från Bromma till Mallorca. Ombord satt 26 nyfikna och mycket välklädda svenskar. Det var början på en svensk reseform som kommit att forma generationer.
- Candelaria. Foto: Press.Handplockade tips Weekend i Paris: 4 av de bästa barerna i Marais Weekend i Paris: 4 av de bästa barerna i Marais
RES listar fyra av den franska huvudstadens mest inspirerande barer just nu – adresser i härliga Marais där hantverket är lika viktigt som stämningen.
- Lars Wallin i nya The Royal Suite. Foto: Press.Tips Bildspecial: Kika in i nya The Royal Suite designad av Lars Wallin Bildspecial: Kika in i nya The Royal Suite designad av Lars Wallin
Modeskaparen Lars Wallin står bakom den nya designen av The Royal Suite på Radisson Blu Scandinavia i Göteborg. Häng med RES och kika in bland rummen.
- Foto: Christian Lue.Tips Från Portugal till Turkiet - 3 europeiska tågnyheter Från Portugal till Turkiet - 3 europeiska tågnyheter
Flera spännande tågnyheter är på gång i Europa. RES listar tre nya rutter som väcker både reslust och rälsromantik.
- Changi Airport i Singapore. Foto: Calvin C.Nyhet Topp 20: Nordiska flygplatser bland världens bästa Topp 20: Nordiska flygplatser bland världens bästa
För trettonde gången är det Singapore Changi som toppar listan när Skytrax korar världens bästa flygplatser. Två flygplatser i Norden utmärker sig också.